TDK, Drone İçin Türkçe Kelime Arıyor? Sizin Fikriniz?

Genel Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Teknolojik gelişmelerle birlikte her yeni çıkan, üretilen, icat edilen buluşlarda yabancı terimli isimlerde beraberinde geliyor. Bunlardan birisi de ‘’ Drone ‘’ olarak son yıllarda revaçta olan teknoloji bir alet. Bilindiği üzere birçok konuda insanların işine yaramaktadır. Havada uçması ve görüntü alması neticesinde bizlere görüntü aktarsa da bu günlerde TDK ( Türk Dil Kurumu ) ‘’ Drone ‘’ kelimesinin Türkçe karşılığını arıyor.  Bu kelimenin Türkçe’de bir karşılığının olmaması neticesinde bakalım hangi isimle karşımıza çıkmayı başaracak.

TDK Anket Hazırladı!

Türk Dil Kurumu, bu günlerde resmi web sitesi üzerinden bir anket hazırlayarak sundu. Bunun üzerine birkaç adet Türkçe kelime siteye giren ziyaretçilere sunuluyor. Bu kelimeler arasından hangisi daha çok beğenilerek oy alırsa Drone ismi Türkçe’ de ne olacak sorusuna cevap bulacağız demektir.

Drone’lar Bizlere Neler Sunuyor?

Öncelikle birçok alanda karşııza çıktığını söyleyebiliriz. Bunlardan birisi insansız bir şekilde en tepe noktadan kamera görüntüsü alarak video şeklinde kayıt etmektedir. İlaçlama, spor, keşif, gözetleme, sağlık gibi alanlarda ise kanıtlanmış faydalarını görmekteyiz.

Peki, Ankette Bizi Bekleyen Kelimeler Hangisi?

Arıgözü kelimesinin bir adım önde olduğunu düşünerek, devamında uçarçeker, uçurgör, uçan kamera, uçangöz şeklinde olmaktadır. Bu kadar farklı kelimeler arasında sizce hangisi daha ağır basar bilemiyoruz. Ankete katıldıktan sonra buradan da bizlerle paylaşmanız durumunda görüşlerinizi almak ve bilgi sahibi olmak istediğimizi unutmayınız.

TDK Drone Anketi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir