Telefondan En Çok Aranan ‘Giyim’

Mobil admin
sponsorlu reklam

Interpress’in çevrimiçi firma rehberi Yellow Pages’in, Türkiye’deki internet kullanıcılarının dijital platformda en çok neyi aradığına dair yaptığı araştırma açıklandı. Türkiye’de 2017 yılında bu yıl en çok giyim kategorisinde arama yapıldığı saptandı. Arama yapanların yüzde 66’sı telefon ve tablet kullandı. Giyim kategorisini, restoran aramaları izledi. Erkekler giyimden sonra devlet kurumlarını, restoranları, cep telefonlarını ve 2.el araçları aradı. Kadınlar ise giyim ve doktorları aradı.

En Çok Arama Yapan Şehirler

2017’de dijital platformlarda en çok arama yapan şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Bu şehirleri, Adana, Bursa, Antalya, Mersin,Gaziantep, Diyarbakır ve Samsun izledi. İstanbul’da en çok aranan kelime çilingir olurken, Ankara’da halı yıkama oldu.

Dönemlere Göre Arama

Araştırmada, okulların açılış tarihleriyle birlikte iki kat artarken; üniversitelerin kayıt dönemlerinde yurt aramaları altı kat arttı. Yaz dönemi başında 2.el araba aramaları 1,5 kat arttı. Otomobil lastiği aramaları ise kış lastiği zorunluluğunun başladığı Kasım’da artış gösteriyor.

Arama Yapılan Cihazlar

Online firma rehberi Yellow Pages, arama yapılan cihazların üçte ikisinin akıllı telefon ve tablet olduğunu belirtti. Yüzde 34 ise masa üstü bilgisayarlardan geliyor.

Bu araştırma, ihtiyaçların durumuna göre aramaların şekillendiğini gösteriyor. Yılın çeşitli dönemlerinde değişen gereksinimler aramaların niteliğini de belirliyor. Gereksinimlerin yıl boyunca değiştiği dikkate alındığında şirketlerin de arama motorlarında kendi alanlarında verdikleri reklamların dönemsel olarak artması ve azalması gerekiyor. Aslında, gündelik hayatın gereksinmelerinin dijital platforma yansıdığı gözlemleniyor. Dijital platformun gündelik ihtiyaçların karşılanmasında her geçen gün öneminin arttığı açık. Erkekler ve kadınlar kendi ilgi alanlarına göre aramaları gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şehirler bazında da ihtiyaçlar değişebiliyor. İstanbul’da çilingir aramasının birinci sırada gelmesi bu şekilde açıklanabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir