Tesla Semi’nin Ön Siparişleri Şirketin Zorlanmasına Neden Olabilir

İnceleme admin
sponsorlu reklam

Şirketin CEO’su Elon Musk’un geçtiğimiz Kasım ayında Amerika’nın Kaliforniye eyaletinde  yaptığı açıklamada, Tesla Semi’nin uzun vadede taşımacılık alanında bir devrim gerçekleştireceğini ifade etti.

Tesla Semi Ne Vadediyor?

Gündemi sarsan ve ilgileri üstünde toplayan Tesla Semi’nin geleceği ise merak konusu. Direksiyon panelinin ortada oluşu, 5 saniyede üzerinde yük olmadan 100 kilometre hıza erişebilmesi, otomatik pilot sistemi ve tam dolumla 800 kilometre yol alabilmesi taşımacılık alanında bir çığır açması beklentisini yükseltmişti. Bu beklenti şirketi zora sokabilir.

Yüksek Profilli Alıcı

Tesla Semi’nin müşteri portföyünün oldukça yüksek profilli alıcaları içermesi beklentileri karşılaması konusunda şirketin durumunu zora sokuyor. Tesla Model 3 siparişlerinin giderek arttığı belirtiliyor. İlginin daha da artabileceği göz önüne alınırsa, siparişlerin zamanında yetişip yetişmeyeceği merak konusu. Üretim sırasında yaşanabilecek nakit sorunları da şirketi düşündürüyor.

PepsiCo ön siparişleri konusunda birinciliği elde bulunduruyordu. Budweiser biralarını ürete Anheuser-Busch ise yeni sipariş veren firmalardan. En son UPS, tam 125 adet Semi siparişi vererek rekoru eline geçirdi. Yaklaşık 25 milyon dolarlık bir tutara sahip sipariş veren UPS, Tesla Semi’ye en fazla bel bağlayan firmalardan.

Ulaştırma şirketlerinin yoğun ilgisine maruz kalan Tesla Semi arkasına yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motora sahip. 30 dakikalık şarjlarla 643 kilometre yol yapabiliyor. Gelişmiş otomatik pilot sistemi sayesinde fren pedalının kullanılmasına ihtiyaç yok. İki yılda 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlıyor.

2019 Yılında Seri Üretim

Tesla Semi’nin 2019 yılında seri üretime gireceği belirtiliyor.

DHL, 2019 yılı için Tesla Semi’ye 10 adet sipariş verdi. Elon Musk’un bu yeni ürününe özellikle ulaşım şirketlerinin ilgisi büyük. Reuters’e konuşan DHL yetkilileri, aynı gün içerisinde yapılması gereken teslimatlarda bu elektrikli kamyonların kullanılacağını ifade etti.

Musk, bu ürünün tren yollarına da üstün olduğunu vurguluyor. Bu ürünün dizel kamyonlara ve trenlere meydan okuduğu bir gerçek. Şirketler de onunla hemfikir durumda.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir