Video Hakem Uygulaması Süper Lig’de Test Edildi

Gündem Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Video hakem yani diğer adıyla “VAR” yurt dışında zaten kullanılan bir uygulama şekliydi. İtalya ve Almanya kurallar uymak kaydı ile bu uygulamayı başarılı olarak kullanan ülkeler arasında. Ülkemizde de Spor Toto Süper Lig'de bu sezonun 2. yarısının başlamasının ardından yapılacak ilk maçta resmi olarak kullanılması hedefleniyor. Video hakem uygulamasının ilk denemeleri ise geçtiğimiz haftalarda oynanan Fenerbahçe – Kayserispor, Bursaspor – Antalyaspor ve Medipol Başakşehir – Teleset Mobilya Akhisar maçlarında yapılmış ve test edilmiş sayıldı.

video-hakem-uygulamasi.jpg

“VAR” Nerede Olacak?

Video Hakem için çağırılan ve önceden belirlenmiş hakemler stattan ayrı olacak bir bölgede dış sınırlarında bulunan bir araç içerisinde bulunacaklar. Saha içerinde bulunan hakemin kararlarına gerekirse müdahale edilerek değişiklik olması sağlanabilecek. Aynı zamanda birçok pozisyon değerlendirilmesi yapılıp, her detayı eğrisi doğrusuyla konuşulabilecek.

Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe – Kayserispor maçında Kana-Bıyık’ın Vincent Janssen’e 70. dakikada yaptığı hareket “VAR” tarafından penaltı olarak değerlendirildi fakat uygulama resmiyete kavuşmadığı için herhangi bir müdahale yapılmamıştı. Monitörlerin başında duran isimler ise Alper Ulusoy ve Mete Kalkavan idi. İki hakemin ortak kararları esas alınarak hazırlanmış rapor direkt olarak Merkez Hakem Kurulu’na gönderildi. Görüldüğü üzere o maçta eğer “VAR” hakemleri maçın asil hakemi olan Halil Umut Meler’i uyarsaydı Fenerbahçe skor kendi lehine 3-2 iken bir penaltı kazanacaktı ve büyük skor avantajı elde edecekti.

video-hakem-uygulamasi-nedir.jpg

Bütün sistematik verilere ulaşılacak olan araçta iki hakem haricinde yüksek kalitede “kare” çekim özellikli kameralar yer alacak. Video hakemler, pozisyonları maç hakemiyle ortaklaşa verdikleri karar ile birlikte hareket edebilecek.

TFF’den de Destek “VAR”

TFF Başkan Vekili olarak görev yapan Hüsnü Güreli de sistemi desteklediklerini ve bundan sonra geride kalan haftalarda da gerekli testler yapıldıktan sonra “VAR” uygulamasına geçilmesinin arkasında olduklarını belirtti.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir