Windows 10’da Büyük Açık

Microsoft Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Hacker’ların yaptığı çalışmalar neticesinde Windows 10’da büyük açık ortaya çıkarıldı. Windows 10 kullanıcıları büyük tehlikenin farkında mı?

ghosthook

Windows 10 tarafında güvenlik açığını fark eden Hacker ’lar rootkit güvenliğini bir şekilde aşarak bilgisayarlara sızabiliyorlar.  Rootkit neydi kısaca anlatmak gerekirse; daha çok Unix ve Linux işletim sistemlerinde kendini kolayca belli eden bir virüstür. Ancak Windows üzerinden de geliştirmeye açıktır. İşletim sisteminin çekirdeğine sızarak bilgisayarı uzaktan kontrol etmeye yarar.

Windows 10 işletim sistemi bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde çok tehlikeli bir virüs yapısından kurtulmak için büyük bir güvenlik ağı oluşturmuşlardır. WannaCry isimli virüsten tam kurtulduk derken yeni bir güvenlik açığı vakası ile bir hayli uğraşacak gibi görünüyor.

Rootkit duvarını aşarak gerçekleştirilen saldırı yönteminin ismi ise GhostHook olarak biliniyor. Windows 10 güvenlik açıkları konusunda ciddi bir önlem alması gerekiyor. Aksi halde kullanıcılarının başı bir hayli derde girecek gibi görünüyor.

Windows 10 Kullanıcıları Tehlikenin Farkında mı?

Kullanıcıların bilmesi gereken önemli bilgilerden birisi de GhostHook saldırısı olarak bilinen güvenlik açığından sadece Windows 10 64 bit kullanıcıları tehlike altında. Bu özellikte işletim sistemi kullanıcılarının Windows tarafından önlem alınana kadar çok dikkatli olmaları gerekiyor. Saldırı tam olarak ise bilgisayarı tüm kontrolünü karşı tarafından elinde bulundurması olarak adlandırılıyor. Yani bilgisayarınızdan tüm yetkiler karşı tarafa açık!

Microsoft tarafından geliştirilen ve kullanıcılara sunulan Windows 10 için acil olarak bir güvenlik yaması ile güncelleme aldırması gerekiyor. Ancak bu işleme ne zaman başlayacak şuan için bilinen bir bilgi yok.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir