Yamaha’nın Profesyonel Motosiklet Sürücüsüyle Kapışan Humanoid Robotu Şaşırttı

Gündem admin
sponsorlu reklam

Humanoid Robotu herkesi şaşırtarak bir robot olsa dahi bir motosikleti kullanabileceğini herkese gösterdi. Ne yazık ki güzel bir performans sergilese dahi yarışı kaybetti.

İnsansı Humanoid Robotu Yamaha’nın ürettiği motosikletlerinden birine oturtularak , profesyonel bir motosiklet sürücüsü olan Valentino Rossi ile yarıştırıldı. Humanoid Robotu yarışı kazanması bile motosiklet binerek güzel bir şekilde kullanabilmesi ile görenleri şaşkına çevirdi.

1 . Humanoid Robotu’nun Özellikleri

Humanoid Robotu modifiye edilmemiş olması ile ilgi çekti. Robot motosiklete kambur bir vaziyette oturtulmuştu. Robot oturduğu koltukta çevreyi algılayabiliyor ve ne zaman ne yapması gerektiğini hesaplayabiliyordu. Robot yol koşullarına, hava direncine ve motor freni gibi faktörlere uygun olarak  motosikleti durağan halde tutabilmesi ya da hızlanıp yavaşlayabilmesi ile de herkesi şaşırttı. Yamaha’nın mühendisleri tarafından tüm faktörler önce bilgisayar ortamında bir araya getirilerek test edildi.

Hiroshi Saijo Yamaha’nın başkanı olarak projeye ‘ay vuruşu’ adını verildiğini açıkladı ve Bu ismin seçilmesinin nedeninin, projenin zorluğu ile alakalı olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu proje ile otonom özelliklerinin ticari motosikletlere uyarlanarak kolay ve güvenli bir sürüş elde etme amaçlanıyor.

2 . Diğer Motorlarla Karşılaştırma

Yamaha’nın ürettiği  motosiklet 15 kph’lik hızda sabit durabilme özelliği gösteriyordu.  Honda’nın ürettiği motor ‘Riding Assist-e’ ise yavaş hızda ilerlemesine ya da sabit durmasına karşın devrilmeden durabiliyordu. Motor tamamen elektrik ile çalışıyordu. Aracın Segway gibi çalışarak küçük hareketler yapabilen tekerlekler ile dengesini kurabiliyordu. Kawasaki ise sese tepki verebilen bir sistem ile farklı bir rota çiziyordu.

3 . Yarış Sonuçları 

Humanoid Robotu motosikleti kullanırken motoru kullananın bir insan değil de bir robot olması nedeniyle güvende olmasına gerek olmadığı için tek amacı hızlı gitmekti. Yarış araç tarafından düz yerde  200 kph hız, virajlarda ise 117.50 saniyede tamamlandı.  Rossi’nin kendi rekoru ise 85.74 saniye idi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir