Yapay Zekâya Özel Üretilen İşlemciler Gerçekte Ne İş Yaparlar?

Teknoloji admin
sponsorlu reklam

Yapay Zekâ için işlemci tasarımında bulunanların hedeflenmesi adına “Cihaz Üstü Makine Öğrenimi” ön plana çıkıyor. Hem gücün kullanılmasının en aza inmesi hem de pilin kullanım süresinin artırılması amaçlanıyor.

Yapay Zekâ Reformu

Teknoloji adına yapılan en büyük hem inkılap hem de reform olacak bir ilerlemenin adı Yapay Zekâdır. Tüm teknoloji düzenleyicilerinin farklı yöntem ve yaklaşımlar ile Cihaz Üstü Makine Öğrenimi işlemlerini gerçekleştirme adına çalışıyor. Kendilerine has mimari donatılara sahip ürünler planlıyor.

Yapay Zekâ yongası, hali hazırdaki işlemcilerin tümünden daha farklı olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Yapay Zekâya atfedilen bir tabir bulunuyor. Tabir “Heterojen İşlemci”, hem performansın artırılması hem de enerjinin tüketilmesinden tasarruf sağlamak üzere kullanılıyor. Kendine özel işleve sahip çok fazla işlemci şekline dönüştürülen sistem çeşitlerini ifade eden bir tabir görülüyor.

Batarya Ömrü Uzun Olsun

Yapay Zekâda asıl amaç enerji tasarrufu sağlamaktır. Enerjide tasarruf sağlayan çekirdek ve gücün sarf edilmesini beraberinde getiren model ile müteşekkil idi. buradaki hedef, bataryanın ömrünü mümkün olduğu şekilde uzatmaktır. Bunun için de enerji tüketimini en aza indirgemek planlanıyor. Bu tip özellik ve mimari sahibi akıllı telefonlardan bir tanesi, firma bünyesinde kendi yapımı Exynos 5 Çipi içeren Samsung Galaxy S4 modelidir. Huawei’nin Mate 8 ile Honor 6 da aynı özellikleri ihtiva eden modeller arasında sayılabilir.

Yapay Zekâ Çipleri, bilhassa makine öğrenimi alakadar eden işlerin yerine getirilmesi için bileşen ile veya Snapdragon 845 misalinde olması gibi en az güç ile çalışan ve çekirdek barındırmak sureti ile içerdiği kavram ile bir adım daha ileri taşıyor. Yeni mimarinin değişik yönlerini bir yana koyar isek, öncesinde bulut sunucu üstünden yapılabilen Makine Öğrenimi hesaplamaları, artık yeni tasarım cihazın üstünden hem de daha da etkin şekli ile yapılabiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir