Yaşlı İnsanların Sosyal Medya Kullanım Oranları

Android Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Sürekli gelişim halinde olan teknoloji ile birlikte sosyal medya kullanımı da her geçen gün daha da artmaktadır. Her ne kadar sosyal medya kullanıcılarının gençlere özgü bir şey olduğu algısı yaygın olsa da sosyal medya kullanım istatistikleri 2017 verileri sosyal medyanın her yaş grubunda yaygın olarak kullanıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

İnternet Nesli Genişliyor

Sosyal medyanın yaygın bir hal alması ile birlikte olağan bir şekilde sosyal medya kullanımı da artmaktadır. Son dönemlerde sosyal medya kullanımı için herhangi bir yaş sınırı koyulamasa da özellikle 15 ile 25yaş arası gençler sosyal medyayı artık hayatlarının merkezine koyarak “İnternet nesli” denilen nesli oluşturmaktadır ve bu yaş sınırı sosyal medya istatistikleri 2017 verilerine göre her geçen gün daha da genişlemektedir.

sosyal-medya-kullan%C4%B1m%C4%B1-grafik-oran.jpg

Türkiye’de Sosyal Kullanım Oranları Dudak Uçuklatıyor

Artık yaş sınırının tamamen ortadan kalktığı sosyal medya orta yaşta ve yaşlı olan insanların da yaygın bir şekilde kullandığı bir alan haline gelmiştir. Yapılan istatistiksel veriler ise her geçen gün bu oranların azalmadığını aksine arttığını ifade etmektedir. Bu verilere göre;

  • 2010 yılı istatistik verilerinde 65 ile 75 yaş arasındaki insanların android telefon kullanım oranı neredeyse %0 oranında iken şimdilerde bu oran %39 oran ile büyük fark atmaktadır. Yaygınlaşan sosyal medya sonucunda artık 65 ile 75 yaş arasındaki her on yaşlı bireyden dört tanesi mutlaka android telefon kullanarak sosyal medya ile haşır neşir olmaktadır.

  • 65 yaş üzerindeki bireyler internet kullanımında oldukça başarılı olurken hemen hemen hepsi aynı zamanda bir sosyal medya hesabına kayıtlı olmaktadır. Ancak istatiksel veriler türkiye facebook kullanıcı sayısı 2017 verilerinin yaşlıların kullandığı diğer sosyal medya hesaplarına göre daha yüksek oranlarda olduğunu da göstermektedir. 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir