Yerli Otomobil Hayali Gerçek Oluyor

Gündem admin
sponsorlu reklam

Yerli otomobilin üretime başlanacak olması haberi yayılmaya başladıktan sonra akıllarda ‘’yerli otomobili üretecek şirketler hangileri?’’ sorusu yer almaya başladı. Soruya ilişkin yanıt ise TOBB Başkanı olan Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun hamlesiyle beraber geldi. Bu yanıta göre, otomobilin üretimi için çok büyük bir fabrika kurulacak ve burada üretilecek yerli otomobil için belirlenecek olan ortakların hangi şirketler olacağı ise 2 Kasım yani Perşembe günü belli olacak.

6 Yıllık Sürecin Devamlılığı Sağlanıyor

6 yıla yakın bir süredir devam etmekte olan yerli otomobil süreci için kollar sıvanmış durumda. Bu sürecin tamamlanması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından destek garantisi verilen TOBB, bu desteğin hakkını verebilmek için ortak bir girişim gurubu oluşturacağını açıkladı. Bu girişim grubuna hangi şirketlerin dahil edileceği ve yerli otomobile ortak olacak şirketler arasında yapılacak olan seçimin sonucu ise Beştepe’de açıklanacaktır.

Babayiğit için Milyar Dolarlar Harcanacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temennisi ve isteği üzerine TOBB tarafından birçok büyük şirket ile görüşmeler düzenlendi ve bu görüşmelerin sonucundan yüzde yüz yerli otomobil Babayiğit için çalışmalara başlamaya hazır olan üçten fazla firma ile ortak koalisyon kuruldu. 2 Kasım Perşembe günü Beştepe’de açıklanan koalisyon firmaları tarafından sağlanacak olan fon, milyarlarca dolar kapasitesine sahip. Bu denli büyük bir yatırımın sonucunda başlanılacak olan bu projenin kararlılıkla devamının sağlanması ve bunun sonucunda ise projenin tam anlamıyla sonuca varmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Projenin bitimi ve sonrasında yerli otomobilin seri üretime geçilerek piyasaya sunulmasının ardından ise Türkiye ekonomisine oldukça büyük bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca vergisiz otomobil olarak gösterilmekte olan yerli otomobiller sayesinde vatandaşların bütçelerinin de büyük oranda rahatlatılması planlanmaktadır.

İşte Babayiğit 5 Firma

2021’de tamamlanması planlanan yerli otomobillerin üretimin sağlayacak beş babayiğit firma ise şöyle: Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Vestel ve Turkcell.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir