Galaxy Note 5 Nasıl Hızlanır?

Galaxy Note 5 Telefonum Çok Yavaşladı Nasıl Hızlandırırım?

Bahsedeceğimiz hızlandırma yöntemlerinden Galaxy Note 4 nasıl hızlanır ve Galaxy Note 3 nasıl hızlanır ve Galaxy Note 2 nasıl hızlanır diyen kullanıcılar için de geçerlidir.

Teknoloji devi Samsung tarafından üretilen akıllı telefonlar ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. Bugün herhangi bir telefoncuya gitseniz raflarında diğer markalara göre Samsung her daim ağır basmaktadır. Çünkü Samsung tabiri caiz ise piyasa telefonu olarak geçmektedir. Malum, 2017 yılının yaz aylarında olsak ta şuan için Galaxy Note 5 telefonu üzerine birçok seride telefon çıktı. Şuan için en son aldığımız haberler neticesinde Galaxy Note 8 çalışmaları devam etmekte ve 2017 yılı içerisinde çıkamaya hazırlanıyor. Note 5 nasıl hızlanır konusuna geçmeden önce hatırlatmak isteriz ki Galaxy Note 5 serisinden sonra çıkan yeni seri Galaxy Note 7 olarak duyurulmuştu. Nihayetinde Note 7 cihazları piyasadaki yerini aldı ancak batarya probleminden dolayı yangın çıkmasına sebebiyet vermekten ve olur olmadık yerlerde patlama yapmasından dolayı tüm dünyada Samsung tarafından geri iade alınmıştı. Bu süreç içerisinde aldığımız son haberler neticesinde Note 7 yerine Galaxy Note Fe isminde bir model çıkaracağı yönünde olmuştur. Ancak en son çıkarılacak telefon olan Galaxy Note 8 ise piyasanın en iyisi olmaya aday olarak gösteriliyor. Galaxy Note serileri hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Galaxy Note 5 hızlandırma isimli konumuza geri dönelim.

Galaxy Note telefonlar

Malum, yeni Android sürümlerinin çıkması, mevcut uygulamaların güncellenmesi gibi durumlarda Note 5 serisinin ilk üretiminde kullanılan son özellikler bu gibi güncellemeler karşısında ne yazık ki yavaşlamaya, kasmaya ve donmaya karşı oldukça hassas olmaktadırlar. Ancak Galaxy Note 5 hızlandırma adı altında sizlere birkaç önerimiz olacak. Bu önerilerimize uymanız durumunda telefonunuz ilk günkü kadar hızlı olmasa da %25 oranında bir hızlanma elde edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 5 Hızlandırma Yöntemleri

Sizlere anlatacağımız Samsung Note 4 hızlandırma isimli konumuzda aslında birçok yöntem bulunmaktadır. Bunları sırasıyla sizlere anlatacağız. Eğer gerçekten telefonunuzun hızlanmasını istiyorsanız bu adımları dikkatlice gerçekleştirmelisiniz.

Galaxy Note 5 S Voice Özelliğini Kapatın

Üstün özelliklere sahip olan Galaxy Note 5 bilindiği üzere S Voice özelliği ile sizlerden gelecek sesli komuta göre işlev yürütebilmektedir. Her daim sizden gelecek bir komutu hazır kıta olarak beklediği için arka planda da telefonunuzun kasmasına sebep olmaktadır. Eğer S Voice özelliğini aktif olarak kullanmıyorsanız telefonunuzu hızlandırmak için S Voice özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Tüm uygulamalar da aslında aynı mantıkta telefonunuzun yavaşlamasına neden olmaktadır. Peki, S Voice uygulamasını nasıl kapatırım diyorsanız öncelikle telefonunuzda S Voice uygulamasını açınız. Açtıktan hemen sonra sağ üst kısımda alt alta bulunan üç adet nokta göreceksiniz. Oraya dokunun ve karşınıza bir menü açılacaktır. Hemen alt kısımda ‘’ Settings ‘’ şeklinde bir ibare görünecek. Girin ve karşınıza gelecek olan seçeneklerin içerisinden ‘’Voice Wake-Up ‘’ linkine tıklayarak ‘’ Off ‘’ seçeneğini seçiniz. Bu durumda artık S Voice özelliğini kapatmış olursunuz. Bu açıklama sayesinde S Voice nasıl kapatılır konusunda da bilgi sahibi oldunuz.

S Voice

Galaxy Note 5 Bildirim Panelini Düzenleyin

Apple hariç diğer tüm akıllı telefonlarda bildirim paneli bulunmaktadır. Son aldığımız haberlere göre yeni bir güncelleme ile Apple ‘da bu özelliği artık telefonlarında bulunduracak. Telefonunuzun özellikle menü geçişlerinde donduğuna şahit oluyorsanız eğer bunun özellikle bildirim panelinden olduğunu söyleyebiliriz. Bildirim paneli neresi diyenler için ise telefonunuzun en üst köşesinden tutup aşağıya doğru çektiğiniz zaman size kısa yol olarak gösterilen menü seçeneğidir. Orada Wifi, GPS, Bluetooth gibi kısa yolları görmektesiniz. Akıllı telefonların özellikleri genişletildikçe o menüdeki seçenekler de artmaktadır. Galaxy Note 5 hızlandırma konusunda bu panelinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Orada gereksiz olanları kaldırabilirsiniz. Mesela; Ayarlar, Otomatik Döndürme, El Feneri, Bluetooth, Çoklu Pencere, Akıllı Bekleme gibi çok sık kullanmadıklarınızı oradan kaldırın. Eminiz ki ‘’ Ayarlar ‘’ sekmesine kesinlikle oradan giden yoktur. Ya da ‘’ Bluetooth ‘’ kullanan sayısı günümüzde oldukça azalmıştır. Galaxy Note 5 bildirim panelini değiştirme konusunda yapacağınız eksiltmeler telefonunuzun hızlanmasına vesile olacaktır.

Galaxy Note bildirim paneli

Galaxy Note 5 Ekran Animasyonlarını Düzenleyin

Malum, bir akıllı telefonun en çok şarjını bitiren ekrandır. Bunu anlamak için Ayarlar kısmından Pil kullanım oranlarına bakabilirsiniz. Hal böyle olunca telefonunuzun yavaşlamasına da sebep olduğunu bilmenizi isteriz. Öncelikle ekran konusunda yavaşlık derecesi genellikle video izlerken donma, takılma ve kasma sorununu ortaya çıkarır. Eğer telefonum video izlerken donuyor diyorsanız şu adımları Galaxy Note 3 hızlandırma adı altında gerçekleştiriniz. Ayarlar > Telefon Hakkında > Derleme Numarasına 5-6 defa hızlıca tıklayınız. Karşınıza bir uyarı gelecektir. ‘’ Artık telefonunuzun geliştiricisiniz ‘’ şeklinde alacağınız bu uyarının hemen ardından geri gelin. Bu sefer Ayarlar > Geliştirici Seçenekler içerisine girdiğiniz zaman alt kısımlara doğru indiğinizde ‘’ Pencere Animasyonu Ölçeği, Geçiş Animasyonu Ölçeği, Animatör Süre Ölçeği ‘’ yazılarını göreceksiniz. Görüldüğü üzere bu ayarların devamında 1x şeklinde bir ayarlanmış kısım göreceksiniz. Bunların hepsini 0.5x olarak düzenleyiniz. Eğer isterseniz bunları devre dışı da bırakabilirsiniz. Karşınıza herhangi bir performans sorunu çıkarmayacaktır. Bu şekilde ayarları kaydettikten sonra telefonunuzda gözle görülür şekilde hızlanma hissedeceksiniz. Hatta artık videolarda takılma, donma ve kasma görmeyeceksiniz. Eğer internet bağlantı hızınız yavaş ise videonun yüklenmesi geç olabilir. Bu çok daha farklı bir durumdur.

note 5 derleme numarası

Uygulamaların Kalıntılarını Temizleyin

Akıllı telefonlarda malum istediğiniz uygulamayı istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Özellikle WhatsApp, Facebook Messenger, Skype ya da bu mesajlaşma programlarına alternatif uygulamalar arka planda sürekli olarak veri alışverişi yapmaktadır. Yani telefonunuzda siz görmeseniz bile bir trafik oluşturur. Her an bir yerden mesaj gelecek mi şeklinde durum sorgulaması yaptıkları için telefonunuzu yormaktadır. Aynı zamanda bu uygulamaları uzunca bir süre kullanıyorsanız arka planda yine verileri depolamaktadır. Bu da telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Samsung Note 5 hızlandırma adı altında tüm bu ve bu gibi uygulamaların biriktirmiş olduğu verileri silmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda sadece mesajlaşma programları değil Facebook, Twitter, Youtube ve İnstagram gibi uygulamaları da dahil edebilirsiniz. Tüm bu uygulamaların gerisinde kalan veri birikimini ise şu şekilde silebilirsiniz. Ancak dikkat ediniz ki sadece bu uygulamalar üzerinden veri silme işlemini onaylayın. Özellikle ‘’ Rehber ve Fotoğraflar ‘’ üzerinde oynama yapmayınız. Ayarlar > Uygulama Ayarları > bu menüden istediklerinizi seçin ve ‘’ Verileri Sil ‘’ butonuna tıklayınız. Bu sayede Galaxy Note 5 nasıl hızlanır sizde çok iyi göreceksiniz. Ayrıca bu işlemi tek defaya mahsus değil sürekli alışkanlık haline getirip haftada en az bir kere yapmalısınız.

note5

Kullanmadığınız Uygulamaları Telefonunuzdan Kaldırın

Akıllı telefonlara uygulama indirmek ücretsiz ve basit olduğu için tabiri caiz ise ne buluyorsak indiriyoruz. Ancak bu uygulamaların arasında çoğumuz WhatsApp, İnstagram, Facebook, Messenger, Skype ya da Oyunları aktif olarak kullanmaktayız. Ancak hiç alakası olmayan uzun bir süredir belki de varlığından bile haberiniz olmayan bir zamanlar merak edip indirdiğiniz uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Galaxy Note 5 hızlandırma yöntemleri konusunda en etkili olanlarından birisi de şüphesiz budur. Yapmanız gerekenler ise; Ayarlar > Uygulama Ayarları > Yüklenen Uygulamalar menüsüne gelerek orada kullanmadıklarınızı silin ya da devre dışı bırakın. Ancak hiç bilmediğiniz bunu ben indirmemiştim dediğiniz uygulamalara herhangi bir işlem yapmayınız. Aksi takdirde telefonunuzun yazıl dosyalarından birisini ya da bir kaçını silebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sefer telefonunuzu servise göndermek zorunda kalabilirsiniz.

telefon uygulamaları

Menü Geçiş Efektini Devre Dışı Bırakın

Akıllı telefonunuzdan menüleri dolaşırken fark edersiniz ki geçiş esnasında bir efekt uygulanmaktadır. Bu sürekli değişen efektler de olabildiği gibi her telefona sabitlenmiş olarak da bilinir. Bunlara Flipboard adı verilmektedir. Galaxy Note 5 nasıl hızlandırılır diyorsanız etkili bir çözüm olarak sizlere belirtebiliriz. Telefonunuzdan normal ana ekranına dönün ve menü tuşuna bir süre basılı tutun. Karşınıza çıkacak olan ekranda ‘’ Ana Menü Ayarları ‘’ çıkacaktır. Giriş yapınız ve yine karşınıza bu sefer ‘’ Geçiş Efekti ‘’ çıkacaktır. Geçiş efekti seçerek devamında ‘’ Hiçbiri ‘’ olarak seçim yapın. Bu menüde işiniz artık bitti. Bir önceki menüye gelerek ‘’ Flipboard Briefing ‘’ yazısının hemen yanında seçilmiş olan bir Clik göreceksiniz. Onu kaldırın. Artık telefonunuzda menü geçişlerinde bir efekt uygulaması olmayacaktır. Oldukça basit bir şekilde devre dışı bıraktığımız bu özellik sayesinde telefonunuz bir nebze de olsa hızlanacaktır.

Samsung Note 5

Çalışan Uygulamaları Durdurun

Daha öncesinde açmış olduğunuz bir uygulamayı kullanıp işiniz bittikten sonra kapatsanız ya da çıkış yapsanız da bazı dosyaları açık olarak görünecektir. Bu dosya arka planda hala çalışmaya devam edeceği için Galaxy Note 5 telefonum çok yavaş demeye başlayacaksınız. Çünkü bu çalışan dosyalar telefonunuzun hem şarj süresinin çabuk bitmesine hem de yavaşlamasına sebep olacaktır. Ayrıca size o an hiçbir faydası da olmayacaktır. Telefonunuzdan Uygulama Yöneticisi alanına giriş yapın ve ardından çalışan uygulamalara geçerek ‘’ durdur ‘’ yazısına tıklayınız. Aslında size uygulama çalışıyor gibi gösterse de uygulama değil onun bir uzantısının yani dosyasının çalıştığını ifade etmektedir.

galaxy note 5 serisi

Uygulamalardan Çıkış Yapın

Neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcılarının yaptığı basit bir hata olarak kabul etmek gerekir. Örneğin bir uygulamayı açtınız bu uygulamanın ismi Facebook olsun. O an belki 5, belki de 10 dakikanızı bu uygulama içinde geçirdiniz. O an işiniz bitti ya da hevesiniz geçtiğinde uygulamadan çıkıyorsunuz. Ancak o uygulamayı kapatarak çıktığınız için o hala arka planda çalışmaktadır. Uygulamanın arka planda çalışması demek şarjınızın hızlı tükenmesi demektir. Sadece tek uygulamada bunu yapmadığınız için Facebook bir yandan, İnstagram diğer yandan derken neredeyse tüm uygulamalar çalışır vaziyette bırakılmaktadır. Bu uygulamalardan çıkmak için telefonunuzun menü tuşuna basılı tutun ve parmağınızla uygulamaları kaydırarak çıkış yapın. Ya da hemen sağ alt kısmında bulunan uygulamaların tümünden çıkış yap seçeneğini seçerek toplu bir şekilde çıkış yapabilirsiniz.

Telefonunuzu Haftada Bir Kapatın

Akıllı telefonların bir elektronik cihaz olduğunu unutmayınız 7 gün 24 saat çalıştıkları için bazen kapalı kalmaya ihtiyaçları vardır. Yani bu şu demek oluyor. Telefonunuzda sürekli kullandığınız uygulamalar, bataryanın sürekli cihazınıza verdiği akım, konuşmalarınız neticesinde işlemcinin çalışması gibi durumlarda telefonunuz çalışmaya bağlı bazı hatalar vermeye başlayacaktır. Bu hatanın en başında kasma, donma ve yavaşlama sorunu gelmektedir. Galaxy Note 5 nasıl hızlanır diyenlere ciddi önerilerimizden birisidir. Bu sebeple haftada en az bir kere 5-10 dakika kadar telefonunuzu komple kapatınız. Ayrıca kapatmıyorsanız bile yeniden başlatarak telefonunuzun anlık ta olsa kendisine gelmesini sağlayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Kullanımına Dikkat Edin

Samsung Galaxy Note 5 telefonunuzda diğer telefon kullanıcılarında olduğu gibi sizde muhtemelen ekran tarafında bir duvar kağıdı kullanıyor olabilirsiniz. Bazen tuttuğunuz takımın resmi, bazen sevdiklerinizin resmi bazen de anlamsızca resimler duvar kağıdı olarak tercihiniz olabiliyor. Kesinlikle kullanmayınız demiyoruz ancak çözünürlük kalitesi yüksek olan duvar kağıdı fotoğrafları tercih ederseniz telefonunuzun hızlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Çünkü telefonunuzun ekran özelliklerin yüksek çözünürlük desteklemektedir. Düşük çözünürlüklü fotoğraflarda menü geçişleri başta olmak üzere ekran dönüşlerinde yavaşlama hissedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir