Genel

Göktaşı Düşmüş Eski Bir Bölgede Keşfedilen Uzaydan Mineraller

Dünya üzerinde bulunmayan minerallerin yer aldığı bölgede bulunan mineraller daha önce NASA tarafından keşif araçlarının uzaydan topladığı mineraller arasında yer alıyor.

İskoçya’da “Isle of Skye” bölgesinde yer alan volkanik kayaların bulunduğu alanda,volkanik kayalar üzerinde jeologların yaptığı araştırmalar sonucu dünyada bulunmayan minerallere rastlandı. Daha önce ne olduğu bilinmeyen bu şeyler 60 milyon yıl önce bir meteor çarpmasından kalan şeylerdir. İngiliz Paleojenik Volkanik Bölge diye adlandırılan bölgede gerçekleşen bir meteor çarpmasına yönelik yapılan keşiflerde çarpmanın etkilerinde Kuzey Atlantik Bölgesi üzerindeki Paleojenik volkanik aktivite ile olan bağlantı  araştırılıyor.

İskoçya’da Yer Alan Bölge

İskoçya’nın “Isla of Skye” bölgesinde araştırma yapan Simon Drake Adındaki okutman Londra Birkbeck Üniversitesi jeoloji bölümünde yardımcı okutman olarak görev yapıyor. Bölgede Araştırma yapan okutman Simon Drake 60 milyon yıl önce lav akıntısının oluşturduğu bir zemin üzerinde bir metrelik bir alana yoğunlaşmış olan yapıyı şu şekilde açıkladı: “Bunun volkanik bir akıntıdan oluşan kalıntı olduğunu düşünmüştük.”

Dünya Dışından Mineraller

Simon Drake yaptıkları araştırmalar sonucunda çalışma arkadaşları ile birlikte bölgeden aldıkları mineralleri elektron mikroskobu ile inceledi. Simon Drake ve ekibi yaptıkları inceleme sonucunda bu tabakada yer alan minerallerin dünyada bulunmayan ve dünya dışından gelen çok nadir görülen mineraller olduğunu keşfettiler.

 Minerallerin Yapısı

Simon Drake ve ekibinin yaptığı araştırmalar sonucunda dünyada bulunmayan, dünya dışından gelen ve çok nadir bulunan bu minerallerin vanadyum ve niyobyum açısından zengin Osbornit mineralleri olduğu açıklandı.  Bu mineraller daha önce dünyada hiç görülmemişti. Bununla birlikte, Wild 2 kuyruklu yıldızının uyanması ile NASA’nın “Stardust Comet Sample Return Mission” Projesi dahilinde uzaydan bulunan kalıntılar arasında yer almıştı. Bulunan parçanın Yapılan incelemeler sonucunda meteoritin orjinal bir parçası olduğu anlaşılıyordu.

Devamı

Rastgele Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close