Samsung Galaxy S8 Sorunları ve Çözümleri

Galaxy S8 Sorunları ve Çözümü İçin Yapılacaklar

Hiç şüphesiz 2017 yılının şu ana kadar çıkarılmış olan en güzel telefonlarından birisi Galaxy S8 ve S8 Plus olmaktadır. Bu bilgiyi Apple tarafından 2017 yılında henüz yeni bir modeli çıkmadığı için söyleyebiliriz. Karizmatik bir tasarıma sahip olan Galaxy S8 sorunları her modelin yeni çıktığı zamanlardaki gibi bazı sorunlara cevap arayabilmektedir. Satışları henüz yeni olmasına rağmen bu akıllı telefonu almak isteyen bazı kişiler kronik sorunlarının olup olmadığını önceden araştırmak isteyebilmektedirler. Bazı yeni Galaxy S8 kullanıcıları ise bir sorunu aşamadıklarında internet üzerinden çözüm arayışında olduklarını görmekteyiz. Bu yazımızda sizlere Samsung Galaxy S8 sorunları ve çözümleri adı altında yardımcı olmaya çalışacağız. Ancak bizim atladığımız sizlere paylaşamadığımız sorunları bizler bildirerek cevapları için sizlere yardımcı olmaya çalışırız.
2017 yılının 21 Nisan tarihinde satışa çıkarılan Galaxy S8 ve Plus modeli hiç kuşkusuz 2017 yılının en iyi akıllı telefonu kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu telefonun satışa çıktığı tarihten 1 hafta sonra büyük bir indirimde satılması aynı zamanda İphone kullanıcılarının da ilgisini çekmeye başladı. Hem Galaxy S8 fiyatı nın uygun olması hem de özellik açısından satın alınabilecek en iyi akıllı telefon statüsünde değer görmektedir.
Bu kadar karizmatik bir yapıya sahip olan aynı zamanda özellikleri ile kullanıcılarını mest eden Samsung Galaxy S8 bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Her markanın yeni modelinde olduğu gibi üretim kaynaklı bazı sorunları çözüme kavuşturmak için servise göndermek gerekebiliyor. Şu ana kadar S8 modellerinde böyle bir sorunun olmaması aslında çok sevindirici bir durum olarak görülüyor.
Ancak son zamanlarda Galaxy S8 kırmızı ekran sorunu için üretici firma açıklama yaparak sorunun yazılımsal olduğuna değinerek çok yakın bir zamanda güncelleme göndererek bu sorunu aşacaklarını bildirmesi kullanıcılarını sevindirdi. Sizler için derlediğimiz Galaxy S8 ve S8 Plus modellerinde çok sık olmasa da bazı kullanıcıların şikâyetleri üzerine bir takım sorunların nasıl çözülebileceğine dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Parmak İzi Tarayıcısı Neden Arkada?

Farklı telefonlarda parmak izi okuyucusunun telefonun arka kısmında olduğunu görmekteydik. Ancak Samsung genel olarak ön ekran kısmındaki ‘’ Home ‘’ tuşu üzerinden parmak okuyucu özelliği kullanmaktaydı. Galaxy S8’de parmak okuyucu nerede denildiği zaman bu defa arka kısımda kameranın hemen yanında diyebiliyoruz. Arka tarafta parmak izi tarayıcının olması dokunmayla etkin kılınabiliyor. Yani basılacak bir tuş olmadığı için alışana kadar parmağınızla dokunmatik tuşu bulmanız gerekiyor. Hatta bazı durumlarda kameraya dokunan parmağınız kamera lensinin kirlenmesine kadar gidebiliyor. Samsung yetkilileri bu sorunun farkında olduklarının düşünceyiz ki, sürekli olarak kamera kirlendi temizleyin gibisinden Push bildirimleri ile ekranımıza bildirim göndermektedir. Ancak bu durum süreklilik haline gelmeyecektir. Parmak izi okuyucusunun yerine alışmanız ortalama 1 hafta süreceği için bu süreç içerisinde bazı S8 kamera sorunları kategorisinde bilgi arayışına girebilirsiniz. Ayrıca bu alışma sürecinde ‘’ telefonunuzun ekran lensini temizleyin ‘’ uyarısı bir hayli canınızı sıkabilir diyebiliriz. Şu ana kadar karşılaşılmamış olsa da ‘’ Galaxy S8 parmak izi çalışmıyor ‘’ diyenlerin ileriki zamanlarda çıkması muhtemel sorunlardan birisi olabilir. Bu sebeple bu gibi durumla karşılaştığınızda cihazınızı servise göndermeniz gerekebilir.
Parmak izi okuyucu kullanmak istemiyorum daha güvenli gördüğünüz yüz tanıma sistemi ya da ekran şifresi koyarak kullanabilirsiniz

Samsung S8 Kırmızı Ekran Sorunu ve Çözümü

201 yılının en iyi telefonlarından birisi olan Galaxy S8 ve S8+ modellerinin ekranları bir harika diyebiliyoruz. Muhteşem çözünürlükte olması gerek fotoğraflarda, gerekse de ekran canlılığından anlayabiliyoruz. Ancak Samsung S8’de kırmızı ekran sorunu hiç beklenmeyen bir şekilde karşımıza çıkabiliyor.
Kırmızı ekran sorunu ile karşılaşan kullanıcılarına bir güncelleme göndererek problemi aşmalarını dile getiren yetkililer aslında tam olarak bu sorundan kurtulmuş görünmüyorlar. Ekranın çerçeve kısımlarında kırmızı renk hala karşımıza çıkıyor. Peki, Galaxy S8 ekranın yan kısımları kırmızı diyen kullanıcılar şu adımları uygulayarak normale çevirebilirler.
Ayarlar > Ekran > Ekran Modu > Gelişmiş Seçenekler alanına giriş yapınız. Karşınıza gelecek olan ekranda kırmızı, yeşil ve mavi tonlarının ayarlandığı bir yer çıkacak. Kırmızı renk üzerinde bulunan ayarı kısmayı deneyerek sorunun çözülüp çözülmediğine bakınız. Muhtemelen çözülecektir. Ancak hala çerçeve kısımlarında kırmızımsı bir renk görüyorsanız eğer; Tüm renk ayarlarının alt kısmında ‘’ Ekran kenarı renk dengesi ‘’ isminde bir alan göreceksiniz. Bu ayar içerisinde hafif soğuk ya da tamamen soğuk şekline deneyerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak bir endişeye kapılmayın. Bu ayarları uyguladıktan sonra telefonunuz yeniden başlayacaktır. Başlama esnasında bir takım ayarlar yine karşınıza çıkacaktır. Telefonunuz açıldığında Galaxy S8 ekranın yan kısmında kırmızılık var diyenler çözüme kavuşmuş olacaktır.

Galaxy S8 Yüz Tanıma Sorunları

s8 sorunları

Aslında yeni çıkan bir özellik değildir. Yüz tanıma sistemi bu güne kadar üretilen birçok akıllı telefonda mevcut şekilde karşımıza çıkmıştı. Ancak parmak izi kadar çok kullanılan bir yöntem değil. Akıllı telefon kullanıcıları bu yüz tanıma sistemini pek tercih etmese de ilk ayarlamalar sırasında yüz tanıma kısmını aktifleştirirken gözlerinizi kocaman açmanız sizin faydanıza olacaktır. Geçmiş dönemlerde bazı telefonların yüz tanıma sistemi kişiye özel olarak ayarlanmış olsa da farklı kişilerin yüzlerini görmesinden sonra telefon açılabiliyor. Kişisel verileri ve önemli bilgilerinizi güvenli bir şekilde telefonunuzda barındırmak isteyen kişilerin özellikle parmak okuyucu kullanmalarını tavsiye etmekteyiz. Telefonlardaki yüz tanıma sistemi her ne kadar geliştirilse de bazen resimlerden telefonun güvenlik alanını aşmış olabiliyorsunuz. Aksi bir durum ise yüz tanıma sistemini kullanırken defalarca deneme yapmanız sizin canınızın sıkılmasına neden olacaktır.

Galaxy S8’de Uygulamalar Neden Tam Ekran Değil?

Galaxy S8’i S8 yapan en büyük özelliklerden birisi çift taraflı Edge özelliğinin olmasıdır. Kavisli ekranlı telefonlarda istediğimizi alacağımız en büyük özellik S8’de mevcut. Bilindiği üzere S8 modelinin 5,8 inç ekrana sahip olması, S8 Plus’ın ise 6,2 inç ekrana sahip olduğu kullanıcılar için büyük bir özellik. Bu ekran boyutlarındaki diğer telefonlarla yan yana getirdiğinizde gerçek farkı çok iyi anlayabilirsiniz. Şimdi gelelim sorumuza, Galaxy S8 uygulamalar ekrana oturmuyor diyenlerinizin var olduğunu görüyoruz. Bu ekran ölçüleri 18,5:9 görüntü oranını bizlere sunuyor. Henüz yeni bir teknoloji olmasından dolayı uygulamalar henüz bu ekrana uyumlu değiller. Ancak Samsung bu sorunu da düşünerek birkaç adımda aşılabilir hale getirmiştir. Ayarlar > Ekran > Tam Ekran Uygulamalar kısmından karşınıza tüm uygulamalar gelecektir. Dilediğiniz uygulamayı seçerek ‘’ Tam Ekran Moduna Geçilsin ‘’ seçmeniz yeterli olacaktır. Mevcutta açıkta olan uygulamanız varsa ve bu ayarları aktif ettiyseniz uygulamayı kapatıp açmanıza gerek yok. Son açık uygulamalar tuşuna basın ve genişlet seçeneğine dokunun.

Galaxy S8’de Uygulamalar Kendi Kendine Açılıp Kapanıyor!

Aslında bir üst paragrafta anlatılan çözümün beraberinde getirdiği bir problemdir. S8’de uygulamalar kendi kendine açılıyor diyorsanız muhtemelen 18.5:9 uyumlu olmayan uygulamaları yani 16:9 ekran boyutu destekleyen uygulamayı 18.5:9 formatına çevirdiğiniz için uygulamalarda uyumsuzluk sorunu ile karşılaşıyorsunuz demektir. Tabiri caiz ise uygulama kafayı yiyor denilebilir. Bu sorunu atlatmak için kendi kendine açılıp kapanan uygulamayı kaldırmanız ve yeniden kurmanız çözüme kavuşturacaktır. Ancak ekrana sığma problemi yine karşınıza gelecek ve uygulamaların 18.5:9 ölçülerine uyumlu hale getirilmesine kadar beklemeniz gerekebilir.

Galaxy S8 Yavaş Şarj Oluyor Sorunu!

Aslında bu sorunu sadece telefonun ekranı açıkken yavaş şarj oluyor olarak algılamanız gerekir. Ekran kapalıyken normal hızında şarj olmayı tamamlar. Buna göre aslında Samsung yetkilileri bilinçli olarak bu yöntemi kullanıyor diyebiliriz. Sebebi ise telefonun ısınma problemini aşmak için uygulanmış olmasıdır. Daha önce Note 7 vakasından sonra bataryayı fazla yormak istemeyen yetkililer bataryanın ısınmasını engellemek için bu şekilde yöntem kullanıyor.

Video ve Müzik Dinlerken Ses Açılıyor – Kapanıyor Sorunu

Galaxy S8 kullanıcılarının Samsung firmasına kadar ilettiği bir sorun olarak görülmektedir. Hoparlör açıkken ses yükseliyor, kısılıyor ya da kapanıyor, geri geliyor şeklinde sorunların Samsung tarafına iletilmesi sonucunda yetkililerin bu soruna çözüm olarak telefonu bir defaya mahsus fabrika ayarlarına getirerek çözebileceklerini söylüyor. Kullanıcıların donanımsal olarak bir hata olduğunu vurgulaması üzerine hayır donanımsal değil yazılımsal olarak karşınıza çıkıyor diyor. Bunu ispatlamak için ise fabrika ayarlarına geri döndürülmesini ön görmektedir.

Galaxy S8 Batarya Sorunu

S8 üzerinde mevcut batarya gücü oldukça güçlü. Toplamda 3000 mAh gücündeki bu batarya QHD ekran kullanan S8 modeli için pekte güçlü denilemez. 3000 mAh olması artı olabilirken bunun yanına kablosuz şarj ve hızlı şarj gibi özellikler olsa da yine de sıklıkla telefonunuzun şarjının bittiği bir gerçektir. Galaxy S8 batarya çabuk bitiyor diyenlere önerimiz Power Bank almaları yönünde olacaktır.
Ancak yukarıda anlattığımızdan da daha hızlı bir şekilde batarya şarjı bitiyorsa eğer telefonunuzun Android 7 Nougat sürümünü kullandığını unutmayın. Bu demek oluyor ki telefonunuzun donanımsal değil yazılımsal olarak şarjının çabuk bittiğini söylemek mümkündür. Buna göre sizlere önereceğimiz bir adım mutlaka var. Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi buraya girdiğinizde karşınıza en çok güç harcayan uygulamaları göreceksiniz. Çok sık kullanmadığınız uygulamanın boşuna pilinizi bitirmemesi için kaldırmanız size çözüm olabilir.
Bir başka önerimiz ise Ayarlar > Ekran > Ekran Parlaklığı kısmına girerek parlaklığın en son kısımdaki ayarını biraz daha düşürmeniz olacaktır. Hatta otomatik parlaklık seçeneği de 3000 mAh gücündeki bataryanızın rahatlamasını sağlayacak çözümlerden birisidir.

Galaxy S8 Isınma Sorunu

Telefonların genel problemlerinden birisi de aşırı ısınmasıdır. Genelde oyun oynarken ya da bir uygulamayı sürekli olarak kullanmanızdan kaynaklı ısınma problemi yaşanmaktadır. Bunun çözümü için ise yine sizleri Uygulama ayarlarına göndermemiz gerekecek. Eğer çok pil gücü harcayan uygulama varsa demek ki aşırı kullanım söz konusu olabilmektedir. Telefon aldım tabi ki uygulama kullanacağım diyenler varsa aranızda önerimiz telefonunuzun çok sık ısınmaması için aralıklarla kullanmanızdır.
Telefonun özellikleri ısınma problemini ortadan kaldırması gerekmiyor mu? Tabi ki telefon üreticisi tarafından geliştirilen özelliklerde 4 GB Ram olduğu, 8 çekirdek olması ve 2,3 Ghz hızında olması ısınmayı etkileyen önemli özelliklerdendir. Ancak uygulamaların gücünü hesaba katmak lazımdır.

Galaxy S8 Takılıyor – Donuyor Sorunu

Her ne kadar yeni nesil telefon olsa da S8 takılma sorunu karşımıza çıkmayacak anlamına gelmez. Uzun süreli kullanımlar, uygulamaların kapatılmaması gibi durumlarda kasma, takılma sorunları karşımıza gelebiliyor. S8 ile bu sorun ortadan tamamen kaldırılmış denilmez. Eğer telefonunuz takılmaya, ağır çalışmaya, donmaya kadar geldiyse telefonu yeniden başlatmanız gerekebilir. Ancak bilinmelidir ki bu sorun oldukça düşük ihtimalle karşınıza çıkacaktır.

Galaxy S8 Yeniden Başlama Sorunu

Samsung yetkililerine ulaştırılan sorunlardan birisi de Galaxy S8 yeniden başlıyor şeklinde olmaktadır. Yetkililer ise micro SD kartların bu sorunu meydana getirdiğini savunuyorlar. SD kartın çıkartıldıktan sonra düzelmesi söylenenler arasındadır. Ayrıca Samsung yetkilileri kilit ekranı tuşundan da bu sorunla ilgili düşünce içerisindeler. Samsung yeniden başlama sorununu resmi olarak kabul etmese de yazılımsal olabileceği ihtimalleri yüksek. Şuan için böyle problem yaşayan kişilerin güncelleme beklemeleri önerilerimiz arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir