GündemSamsung

Samsung Galaxy S9 Ve S9 Plus Özellikleri

Samsung Galaxy S9, 2018 Şubat ayında kullanıcıların karşısına çıkacak. Samsung, S8 modelinden sonra S9 ile birçok yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Samsung S9 iki telefon olarak gelecek. Samsung S9 modeli ile birlikte Samsung Galaxy S9 Plus da tüketicilerin beğenisine sunulacak.

Samsung Galaxy S9’un Teknik Özellikleri

Samsung S9 hakkında yeni bilgiler geldikçe telefonun özellikleri de yavaş yavaş anlaşılmaya başlıyor. İşlemciler Qualcomm ve Samsungun ortak çalışmasıyla geliştirilecek. İşlemcilerin 7 nanometre olacağı telefon hakkında gelen ön bilgiler arasında bulunuyor.

galaxy s9 özellikleri

Piyasaya çıkacak olan ve hakkında bilgilere ulaşılmaya çalışılan Samsung Galaxy S9 sekiz tane çekirdeğe sahip olacak. Çekirdeklerin dört tanesi Cortex A53, diğer dört tanesi ise Cortex A73 olacak. Adreno 630 grafik birimi özelliği de Samsung S9’un özellikleri arasında yer alacak.

Samsung Galaxy S9’un Ekran Özellikleri

Galaxy S9’un, Galaxy S9 Plus ile birlikte tanıtılacağına kesin gözüyle bakılıyor. İki modelin de aynı S8’de olduğu gibi 6,2 inçlik ekrana sahip olması bekleniyor. Bu özellik ile Samsung kullanıcılarına sonsuz ekran deneyimini yaşatmaya devam edecek gibi gözüküyor. Telefonun çerçeve kalınlığı oldukça ince olmasına karşılık daha da inceltileceği üzerinde duruluyor. Ayrıca ana ekran üzerinde parmak izi sensörünün olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

s9 ekran özellikleri

Depolama Alanı

Samsung Galaxy S9 modelinde 4K HDR video çekme desteğini de beraberinde getirmeyi düşünüyor. Bu özellik henüz hiçbir cep telefonunda kullanılmamış olsa da Samsung’un bu özelliği S9 modelinde kullanacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu kadar geniş kapasiteli bir video çekme özelliği, bir o kadar da büyük depolama alanı olmasını gerektiriyor.

galaxy s9 hafıza

Şu zamana kadar Samsung tarafından sunulan depolama kapasitesi 256 GB’ydi. Fakat Galaxy S9 modelinde 512 GB gibi geniş bir depolama alanı kullanılması ihtimali olduğuna dair gelen bilgiler var. Böyle bir depolama alanı telefonlarda kullanılan harici Flash kartlarına duyulan ihtiyacı da ortadan kaldıracak. Böylece çekilen videolar ve resimler telefonun dahili hafızası içinde yer alabilecek. Harici Flash kart kullanımının telefonun hızını düşürdüğü biliniyor. Samsung S9 modeline dahil edeceği geniş depolama alanı ile Flash kart kullanımının yarattığı olumsuzlukları da ortadan kaldırmayı planlıyor.

Hızlı Şarj Özelliği

Yeni nesil akıllı telefonların içinde hızlı şarj özelliği bulunsa da en hızlı kabul edilenin bile 1,5-2 saat arasında şarj ettiği görülüyor. Samsung ‘un Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü hızlı şarj konusunda çalışmalar yaptı. Lityum-iyon bataryalarının içinde enerji depolayan hücreler bulunuyor. Samsung bu hücrelerin içine “grafen topu” denilen bir katman eklemiş. Bu ekleme çok başarılı sonuçlar vermiş ve batarya kapasitesinin yüzde 45 arttığı görülmüş. Ayrıca bu eklentiyle üretilen bataryalar ile telefonun şarj süresi beş kat hızlanmış. Samsung’un geliştirdiği bu teknoloji, akıllı telefonların şarj süresini 90.dakikadan 20 dakikaya kadar indirebilecek ve bu da telefon kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak.

galaxy s9 şarj

Garafen topu eklentisiyle üretilen bataryalar enerji hücreleri üzerinde hiçbir olumsuz etki yaratmıyor ve şarj tutarlılığının güçlendiği de görülüyor. Samsung bu uygulamayı tanıttıktan sonra diğer cep telefonu markalarının da bu teknolojiden faydalanması kaçınılmaz gözüküyor. Grafen kaplama teknolojisi henüz deneme aşamasında. Bu nedenle Samsung S9 modelinde yer almama olasılığı yüksek. Fakat deneme süresinde beklenen verim alınırsa daha sonra piyasaya çıkacak olan telefonlarda yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Akıllı telefonlarda en sık karşılaşılan sorun şarj bitmesi. Sürekli kullanımda olan telefonların şarjının çabuk bitmesi doğal karşılanıyor. Samsung ürettiği bu son teknolojiyi hayata soktuğunda, akıllı telefon kullanıcıları büyük bir sorunun ortadan kalktığını görecekler.

Yüz Tanıma Özelliği

Samsung Galaxy S9 hakkında asıl detaylı bilgilere 25 Şubat’ta yapılacak tanıtımla ulaşılacak fakat sürekli telefon hakkında yeni bilgiler geliyor. Bu bilgilerden birisi de S9’da yüz tanıma özelliği olacağı. Gelen haberler Samsung Galaxy S9′ da gelişmiş yüz tanıma ve iris tarama özelliğinin de olacağı yönünde.

samsung galaxy s9 yüz tanıma

Koreli üreticilerin bu konu üzerinde çalıştığı ve iris tarama ve yüz tanıma özelliklerinin hızının artması için uğraştıkları bildiriliyor. Aynı özellikler S8 modelinde de var. S9 modelinde de yer alacak bu özellikler büyük farklılıklar göstermeyecek fakat S8’e nazaran daha hızlı olacak.

Parmak İzi Okuyucusu

Telefon üreticileri yeni modellerini piyasaya sürmeden önce modelin teknik özelliklerini sır gibi saklamaya çalışır. Fakat ne kadar çabalansa da özellikle belli markaların yeni modellerinde kullanacakları teknik özellikler veya yapacakları değişiklikler dışarıya sızıyor. Samsung’un S8 modelinde yer alan parmak izi okuyucusunu Samsung Galaxy S9 modelinde de kullanıp kullanmayacağı merak konusuydu. Zira iris tarama ve yüz tanıma özellikleri modellerde yer alıyor.

Gelen bilgiler Samsung Galaxy S9 modelinde de parmak izi okuyucusunun yer alacağını gösteriyor. Sadece yerinin değiştiği ve arka yüzde kameranın altında yer aldığı söyleniyor. Samsung’un parmak izi okuyucusundan vazgeçemeyeceği bildiriliyor. Telefonda birçok sistem bu teknoloji ile çalışıyor.

Samsung Galaxy S9 Ve Samsung Galaxy S9 Plus Tasarımı

Samsung S8 ile 2017’de büyük bir başarıya imza attı. Hem teknik özellikleri ile hem de tasarımıyla yılın en çok dikkat çeken telefonlarından biri oldu. Samsung S8’in tanıtımını yaptığında hemen arkasından gelecek olan Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9 Plus çalışmaları da başlamıştı. Samsung S8 ile yakaladığı başarıdan asla ödün vermeyi düşünmüyor. Yeni telefonların teknik özellikleri daha gelişmiş olacak fakat tasarım açısından büyük değişiklikler görülmeyecek.

Telefonu görüntüleri zaman zaman basına sızıyor. Ön panelde S8 özelliklerinin korunduğu görülüyor. Telefonun arka yüzü hakkında pek fazla bilgi yok. Samsung S8 arka kapağında çift kamera bulunduruyor. Samsung Galaxy S9’da da çift kamera olacağı tahmin ediliyor fakat kameraların nasıl konumlandırılacağı bilinmiyor. Bilinen ise Infinity Display teknolojisinin yeni modellerde de kullanılmaya devam edeceği

Samsung Galaxy S9ve S9 Plus Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus yılın ilk aylarında tüketicinin kullanımına sunulacak. Yani sene akıllı telefonlar için Samsung ile başlayacak. Yeni modellerin tanıtımı 2018 Şubat ayında yapılacak. Ayrıca telefonu sabırsızlıkla bekleyen birçok Samsung kullanıcısı Samsung Galaxy S9 ne zaman satışa çıkacak sorusunu soruyor. Telefonun Şubat ayında yapılan tanıtımının ardından 2018 Mart ayında satışa çıkarılması planlanıyor.

Çift Kamera Kurulumu

Çift kamera kurulumu Samsung S8 Plus modelinde vardı. S8 ise tek kameralıydı. Samsung yeni modellerinde de aynı uygulamaya gidecek gibi gözüküyor. Her ne kadar gelen haberler Galaxy S9’da da çift kamera olacağı yönünde olsa da gelen görsellere bakıldığında Galaxy S9’un tek kameralı olduğu dikkat çekiyor. Samsung çift kamera uygulamasını Galaxy S9 Plus üzerinde kullanacak gibi gözüküyor.

Arka kameralardan farklı olarak S9 ve S9 Plus çift ön kamera barındırıyor. Her iki cihazda da iki ön kamera bulunması tüketiciye yapılan bir jest olarak kabul ediliyor. Samsung bu girişimi daha önce hiçbir modelinde uygulamamıştı.

Gövde Tasarımı

Galaxy S8 ailesi ile Galaxy S9 ailesi görsel açıdan birbirine çok benziyor. Bu benzerlik iki modelin gövde tasarımının aynı olduğu anlamına gelmiyor. Samsung ince çerçeve kullanarak dev ekran görüntüsü vermeyi başarıyor. İnce çerçeve kullanmasına rağmen çok sağlam telefonlar sunuyor. Kullanıcıların da sürekli bu özelliğe dikkat çektiği ve memnuniyetlerini ifade ettikleri görülüyor.

Gelen söylentiler arasında S9 modellerinin daha inçe çerçeveye sahip olacağı bilgisi de bulunuyor. Gelen görsellerde ilk bakışta bu incelik çok fark edilmese de bilgiler daha ince çalışıldığını doğrular yönde.

Samsung S8 kullanıcıları en çok parmak izi sensörünün konumundan şikayet ediyordu. Parmak izi sensörü kamera yanına konumlandırılmıştı ve kullanıcılar parmak izi sensörünü kullanırken kamera lensine de dokunduklarından yakınıyordu. Gelen haberler S9 modelinde bu konuda değişiklik yapılmadığı yönünde olsa da kimi bilgiler de parmak izi sensörünün kameranın altında yer alacağı yönünde. Gerçek bilgileri ise Şubat ayında yapılacak tanıtımdan sonra ulaşmak mümkün olacak.

Akıllı Tarama Özelliği

Samsung Galaxy S9’un 25 Şubat’ta tanıtımı gerçekleşecek. Bu süre zarfında telefonun özellikleri hakkında birçok yorum yapıldı. Fakat tanıtım tarihi yaklaştıkça bilgiler de netlik kazanmaya başlıyor. Önce fotoğrafları görülmeye başladı ardından da teknik özellikleri hakkında daha gerçek bilgiler gelmeye başladı. Son gelen bilgi ise daha önce duyulmamış bir uygulama hakkında.

Akıllı tarama denen bu özellik daha önce hiçbir mobil telefonda kullanılmadığı gibi Samsung cihazlarında da kullanılmadı. Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9 Plus’ta ilk defa yer alacak olan bu özellik güvenlik amaçlı. Samsung, akıllı tarama özelliğini iris tarayıcı ve yüz tarama özelliğinin birleşimi olarak izah ediyor. Akıllı taramanın yetersiz ışık koşullarında veya çok parlak ışık altında da çok başarılı sonuç verdiği söyleniyor. Akıllı tarama sayesinde kullanıcının daha iyi analiz edilmesi mümkün oluyor. Bu sistem Samsung Galaxy S9’da yer alacak fakat sistem yeni bir donanım gerektirmiyor. Bu nedenle Samsung Galaxy S8 kullanıcıları da telefonlarına yaptıracakları bir güncelleme ile bu uygulamayı kullanmaya başlayabilecek.

Samsung Galaxy S9 Plus Özellikleri

Samsung Galaxy S9 Plus ile Galaxy S9 arasında ebat ve ekran büyüklüğü farkı olduğu görülüyor. İki model birçok ortak özellik barındırsa da bazı özelliklerinde farklılıklar da söz konusu.

samsung s9 plus özellikleri

Tüm ağ bağlantıları desteğine sahip. 6,2 inç ekran boyutu var. Çerçevesiz tasarım çift kenarlı ekranı çizilmeye dirençli cam ile kaplı. Batarya kapasitesi 3500 mAh ve 24 saat konuşma süresi var. İnternet kullanımında ise bu süre 15 saate iniyor. Telefonun özellikle kamera özellikleri çok gelişmiş durumda ve bir kamerada aranan bütün özelliklere sahip.

Samsung Galaxy S9 Fiyatı

Samsung’un yeni modellerinin tanıtımını sabırsızlıkla bekleyen kullanıcılar en çok Samsung Galaxy S9 fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Samsung yeni modellerin fiyatını henüz açıklamadı bu nedenle 25 Şubat’taki tanıtım gününe kadar sabretmek gerekiyor. Fakat tahmin edilen S9 modellerinin S8 modellerinden daha yüksek fiyata satılacağı. Aynı şeklide Samsung Galaksi S9 ile Samsung Galaxy S9 Plus arasında da fiyat farkı olacak. Kullanıcılar S8 fiyatlarını göz önüne alarak S9 fiyatları hakkında tahminde bulunabilirler. Sürekli telefonlara yenilik gelmesi ve döviz kurları da telefon fiyatları üzerinde belirleyici rol oynuyor.

galaxy s9 fiyatı

Samsung cep telefonu konusunda oldukça iddialı olarak piyasaya girdi ve akıllı telefonların çıkması ile de bu iddiasını arttırarak sürdürdü. Kullanıcılar için telefon özellikleri büyük önem taşıyor zira günümüzde bütün işlemler bu telefonlar aracılığıyla yapılıyor. Samsung sürekli kendini geliştirerek en verimli kullanım olanağı sağlayacak telefonlar tasarlıyor. Aynı zamanda ürettiği telefonların çok dayanıklı olması tüketici tercihinde büyük rol oynuyor.

Etiketler
Devamı

Rastgele Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close